Blog
Jakie elementy zawiera mapa do celów projektowych?
Uzyskanie zezwoleń niezbędnych do realizacji różnych inwestycji budowlanych wiąże się z koniecznością przygotowania wielu rozmaitych rodzajów map. Mogą one być potrzebne do otrzymania warunków zabudowy, przyłączenia mediów, ale także wydania pozwolenia na budowę. Jedną z najczęściej potrzebnych okazuje się mapa do celów projektowych. Przekonajmy się, w jaki sposób powstaje i zobaczmy, jakie elementy musi zawierać.
Czym jest inwentaryzacja powykonawcza?
Wszystkie obiekty budowlane, których wybudowanie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, muszą zostać objęte usługami geodezyjnymi. Aby mogły powstać, niezbędne jest geodezyjne wyznaczenie w terenie, geodezyjna obsługa podczas budowy, a następnie dokonanie precyzyjnego pomiaru pomieszczeń znajdujących się w danym obiekcie, jego podłoża, wszelkich odkształceń oraz przeprowadzenia geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej. Bez niej budynek nie będzie mógł być oddany do użytku. W dzisiejszym wpisie postaramy się wyjaśnić, czym jest geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza i w jakim celu się ją wykonuje – zapraszamy do lektury!
Na czym polega i co obejmuje geodezyjna obsługa inwestycji?
Obsługa geodezyjna jest konieczna przy wszystkich projektach budowlanych. Jeśli więc planujesz rozbudować dom, wybudować nowy obiekt, rozebrać starą nieruchomość czy przygotować projekt zabudowy działek, będziesz musiał skorzystać z obsługi geodety. Warto więc zapoznać się bliżej z tym tematem i zrozumieć czym jest i co obejmuje geodezyjna obsługa inwestycji.
Na czym polega rozgraniczenie nieruchomości?
Rozgraniczenie nieruchomości wykonywane jest w celu ustalenia przebiegu granic działki poprzez określenie położenia punktów i linii granicznych, a następnie utrwalenie ich znakami granicznymi na gruncie. Oprócz tego przygotowywana jest stosowna dokumentacja, która jednoznacznie stwierdza stan prawny danej nieruchomości. Cała procedura regulowana jest przez Prawo geodezyjne i kartograficzne.